close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • PRZEWÓZ ZWIERZĄT DO POLSKI

 • Polecamy informacje nt. przemieszczania zwierząt z i do Polski na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii:

  http://old.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=28&kat_id=1507

   

  Zasady przewozu zwierząt, tj. psów, kotów i fretek ze Stanów Zjednoczonych na terytorium Unii Europejskiej

  W celu przewozu psów, kotów lub fretek ze Stanów Zjednoczonych na terytorium RP  należy upewnić się, że zostały spełnione następujące wymogi:


  1. Zwierzę ma, co najmniej trzy miesiące.
  2. Zwierzę posiada chip/transponder identyfikujący zwierzę.

  Transponder, czyli pasywne urządzenie identyfikujące o częstotliwości radiowej, przeznaczone wyłącznie do odczytu, musi być zgodny norma ISO 11784 i wykorzystywać technologię HDX lub FDX-B oraz musi być możliwy do odczytania za pomocą czytnika zgodnego z normą ISO 11784. Właściciel lub osoba fizyczna odpowiedzialna za zwierzę domowe musi zapewnić możliwość odczytania transpondera podczas kontroli granicznej.


  3. Zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie.

  Szczepionka przeciw wściekliźnie może być szczepionką inaktywowaną, monowalentną, zawierającą co najmniej jedną jednostkę antygenową w podawanej dawce (norma WHO). Po 18 czerwca 2010r. dopuszczane jest również użycie szczepionki rekombinowanej, wywołującej odporność przeciw wirusowi wścieklizny.

  UWAGA:

  Wczepienie transpondera musi zostać dokonane przed wykonaniem szczepień przeciwko wściekliźnie. Dlatego też, jeśli do szczepienia doszło przed zainstalowaniu czytnika, szczepienie powinno zostać powtórzone. Od dnia pierwotnego szczepienia po zainstalowaniu transpondera w celu rozpoczęcia podróży do UE musi upłynąć termin 21 dni. 


  4. Właściciel zwierzęcia posiada autoryzowane przez stanowego weterynarza świadectwo zdrowia zwierzęcia.

  Świadectwo zdrowia wydaje lekarz weterynarii akredytowany przez Departament Rolnictwa, wzór świadectwa znajduje się na stronie:
  http://www.aphis.usda.gov/regulations/vs/iregs/animals/downloads/pl_co_pe.pdf 

  5.  Jeśli podróżują Państwo liniami lotniczymi, proszę sprawdzić czy konkretne linie lotnicze mają jakieś dodatkowe wymogi. Większość linii dodatkowo wymaga dodatkowego dokumentu (numer 7001) z Departamentu Rolnictwa http://www.aphis.usda.gov/library/forms/pdf/APHIS7001.pdf

  Lista wszystkich biur USDA w każdym stanie znajduje się na stronie: http://www.aphis.usda.gov/animal_health/area_offices/


  W razie dodatkowych pytań proszę o zapoznanie się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: http://www.wetgiw.gov.pl w zakładce
  „Przewóz z krajów trzecich” oraz na stronach amerykańskiego Departamentu Rolnictwa( US Department of Agriculture): http://www.aphis.usda.gov/

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: